pátek 20. září 2013

5 plus 2 Poutníků.


Článek v 5 plus 2 vyšel před delší dobou, ale pamatuju si jako dnes, jak mi ho dal Evžen přečíst a já se tak naštvala, že jsem musela zůstat minimálně o dvě piva dýl, než jsem měla původně v plánu. Kdybych o Poutníkovi nic nevěděla, mohla bych mu rozumět i přesně naopak, než jak to je. Záleží na čtenáři, jestli si z něj odnese dojem, že zahrádka na Starobrněnské = petiční stoly, protože provozovatel je vychcánek, co by si pro kačku nechal koleno vrtat. Nebo proto, že si město Brno za zahrádku odmítá nechat zaplatit. A to tak tvrdošíjně, že raději než by nějaké peníze přijalo, investuje sto tisíc (100.000,-) do moc pěkných betonových květináčů s okrasnou zelení. Takhle my se tady máme! Ano, druhá možnost je správně. Mohli bychom diskutovat, jestli postup magistrátu je nebo není šikanózní (oni tvrdí, že ne), ale tohle je fakt a s tím nikdo nic nenadělá. Já o tom ještě teda můžu napsat sem tam nějakej blog, někdo jinej třeba článek do novin, nebo dopis redakci a všichni si o tom můžeme popovídat nad půllitrem špinavýho.

Ale hlavně, to ještě není to nejhorší. Nejhorší je vyjádření pána z jazykové školy, který si kvůli vlastní bezpečnosti nepřál uvést jméno. Co tímhle chtěl naznačit? Jeho obvinění považuju za nefér. (Trošku mě zamrzelo. Popravdě jsem si říkala, co za zmrda se může takhle chovat?) Ale možná ho běžně mlátí za to, co vypouští z úst. Ani bych se nedivila. I já, ač lidi zásadně nebiju, si dokážu představit, že v jeho případě by to někomu mohlo udělat vyloženě radost.

Už v devět hodin nám pod okny vykřikují opilí lidé, stěžuje si mimo jiné. Večerní kurzy Brno English Centre začínají nejpozději v 19:00, ranní někdy i v 7:00 - musel myslet v devět ráno. I podle toho "už" bych to tak tipla. Pivnice U Poutníka otvírá ve dvě odpoledne. A co za lůzu a bezdomovce přesně k Poutníkovi chodí, je dobře vidět na otištěné fotografii. Ještě že tak.

Článek, který pohnul s Milanem Řezníčkem, vyšel později v regionální příloze MF Dnes a redaktor v něm nadšeně informuje o spontánně vzniklé „brněnské Stodolní“ U Jakuba. Když mi tohle Milan ukazoval, bylo na něm jasně vidět, že má všeho tak akorát. Do té chvíle všechno snášel s pro mě obdivuhodným klidem. Proč, když je živo na jedné straně města, novináři pějí chválu, a v momentě, kdy se to samé děje vzdušnou čarou o stovky metrů dál, mluví o bezdomovcích, hluku, kouři, … „Proč, když se mi povede něco vybudovat, je to takhle dobrý, funguje to a lidi z toho maj’ radost, musí někdo jiný přijít a celý to zničit?“ Co jsem mu na to měla říct?

Sama jsem se ptala v diskusi pod článkem. No schytala jsem jeden plusík, odpověď žádnou.O něco málo později kulturní zónu U Jakuba (v zastoupení Pivnice Na Stojáka) a Poutníka na Starobrněnské zrovnoprávnil Matěj Hollan na serveru Žít Brno (Poutník a Na Stojáka se budou rušit. Točí pivo.). Z toho zase nebyl moc vodvázanej majitel Na Stojáka, soudě dle našeho nedávného rozhovoru. Řekl, že má Poutníka rád, rád tam chodí, má rád lidi, co tam chodí, ale je to úplně jiná hospoda, na jiném místě a v jiné situaci. Na Stojáka se rušit nebude. A to ani zahrádka, kterou má normálně povolenou. Ono vlastně všichni v centru mají ty zahrádky normálně povolený, kromě Poutníka ... A jsme zase, kde jsme byli.

http://www.5plus2.cz/?fId=2013-8-01&fKey=BM
http://brno.idnes.cz/jakubske-namesti-v-brne-vecer-zije-dr8-/brno-zpravy.aspx?
http://www.zitbrno.cz/bezpecnost/poutnik-a-na-stojaka-se-budou-rusit-toci-pivo

Žádné komentáře:

Okomentovat