neděle 28. září 2014

Pátý element

Svět podle předvolebních hesel se skládá ze čtyř živlů: bezdomovců, prostitutek, feťáků a psích hoven. Zatímco filosofové starověku živly považovali za věčný základ, nezničitelnou a neovladatelnou sílu a tak k nim i přistupovali, naši politici to je jinej matroš. Ti se toho nebojí a živly vyhání a odsouvají. Kam? Asi na samý konec země, kde je svrhnou přes okraj do temných hlubin vesmíru. A to je dobře. Protože slušnej člověk aby se pro všechny ty bezdomovce, prostitutky, feťáky a psí hovna bál vystrčit nos z domu. Hlavně my tady v Brně to máme těžký.

- Položme otázku.
- Ty se polož.

Nejdřív jsem si představovala, jak by bylo hezké, kdyby nad celým tím cirkusem zvítězil onen Bessonův Pátý element, tedy Láska. Jenže už i tu mi volby vzaly. Konkrétně Laura "Láska, sex a politika" Janáčková, která se dnes postarala o zábavu spoustě lidí FB statusem: "Položme otázku. Proč se máme my a naše děti v Praze na ulici proplétat mezi prostitutkami, válejícími se narkomany a bezdomovci? Prostitutky se vystavují už i ve výlohách. Bezdomovci se válí venku po zemi a policie je na ně krátká." Doc. PhDr.Dr.phil. Laura Janáčková, CSc. - živoucí důkaz, že titul ještě nemusí nic znamenat. Ta Laura Janáčková, s kampaní ve stylu Sex and The City, kde toho na sobě má oblečeného míň, než kterákoli prostitutka, co jsem kdy v Čechách potkala. Ovšem něco podobného jsem kdysi viděla v Paříži, za parkovištěm autobusů. Pokud tento její plakát visí někde ve veřejném prostoru, pak jedna z mála těch, kdo v českých ulicích vypadají jak nefalšované děvky z Amstru, navíc pravděpodobně v nadživotní velikosti, je ona sama.

Ale abych nebyla nespravedlivá, já ho zatím nikde neviděla. Pochopitelně, ani bych nemohla. Když se soustředím na svůj každodenní pouliční slalom mezi buchnama, oči od země neodlepím a neregistruju nic od kolen nahoru. A taky paní docentka kandidátka věd a tak vůbec není s těmahle hovězíma nápadama jediná. Což je na tom celém vlastně to nejsmutnější. "Hmm... hm... Co bych tam těm lidem dneska asi tak mohla... Bezdomovci dlouho nebyli!"

Takže teď si přeji něco jiného: aby tím pátým elementem byl zdravý rozum. No, a nebo radši ne... abych toho už zase nechtěla moc.

Zbývá něco? Opět jen legrace, což je smutné. Ale my, co máme mozek a nebojíme se ho používat, ten kolotoč ani nezpomalíme. Tak aspoň že se můžeme trochu bavit. Co třeba tenhle, taky facebookovej: "Moravec je absolutní pyj kterej akorát dává otázky který se politikum hodí a když ne, tak skáče do řeči, aby to nedořekli, bych ho vzal a natrhnul prdel až k lopatkám. - To už jistě zkoušela řada jiných gentlemanů." Dobrý ne? Nakonec ten pátý, nebeský živel bude smích. Po volbách nám možná trochu zhořkne, ale s tím jsme se už naučili žít, nebo?

2 komentáře:

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. Je to jen další populistický způsob, jak nalákat voliče. Samozřejmě je to ohromná demence, protože byť nás hovínky na botách, žvejkačky na sedátkách, ohňostroj pro každého oslavence, šmetky a otrvavné socky, všechny tyhle věci prudí, není to však práce pro naše rádoby politiky. Je to práce pro celou společnost, která je bezohledná a má šanci si pomoci sama. Politiku, jakožto odbornou činnost, bych nechal schopným a odborným politikům, ale kde takové hledat, když prioritou těch dnešních kašpárků jsou ony nové "živly"...

    OdpovědětVymazat