čtvrtek 20. února 2025

LOVE - ISM by Jul (9.)

Obchody, kterým bych se měla z daleka vyhýbat:

Knihkupectví 

Umělecké potřeby 

Galanterie 

Papírnictví

Korálkárny (a ne, fakt to nemá být Kořalkárny ;)

Dnes jsem do jedné šla pro přesně 1ks kroužku ve stříbrné barvě, připravená, že si kvůli němu koupím celé balení, tak max do 20 CzK. Odešla jsem s blbinama za desetinásobek. Vyrobila jsem si náušnice. Josefíně taky. A zbytek jsem uklidila do krabice k ostatním blbinám na šperky. Třeba se k nim ještě někdy dostanu...






Symbol vážky v heslech: 

- Změna 
- Přizpůsobivost 
- Lehkost a radost 
- Čistota
- Osvícení 
- Ztráta iluzí
- Harmonie 

Úplně se cítím lehčí, minimálně o dvě tři kilča <3

Básnička

Opak života je deprese, 

opak lásky je deprese, 

opak radosti je deprese. 

Deprese je na hovno.


<3

sobota 15. února 2025

Co si to ty baby vymýšlí!?

A je to tu! Ha! nemůžu říct, že bych to nečekala, ale vlastně asi hned druhá třetí věc, co na mě po ránu vypadla ze socek, je tohle. Pobavilo mě to, ne že ne.

Kdyby byl Tomáš Hečko mladší, řekla bych si, že je to super, že vlastně tomu nerozumí, protože v dalších generacích se ta situace narovnává. Jenže on je můj vrstevník, možná spíš ještě starší než já. 

Takže buď žije v nějaké mimořádně uvědomělé bublině, nebo nevím...

Podle komentářů ostatních to vypadá spíš na to "nevím".





Ještě vám napíšu, co z toho vzniklo u nás: Tata měl zjevně pocit, že si zaslouží, abych o něho projevovala zájem, pečovala, ctila ho, starala se o jeho pocit pohody, plynoucí z toho, že je mým milovaným otcem. Což nikdy nebyl. 

Ne, že by mi nějak ubližoval. Resp. psychicky ano, tím, co říkal a jak mě trestal za to, že nedělám, co očekává. On se o mě jen příliš nezajímal. Nechoval se ke mě jako ke svému dítěti (jasně, můžeme se bavit o tom, že on se to asi nikde nenaučil, nebo byl fakt narcis/sociopat od narození), spíš jako k nějakýmu random člověku, co se naprostou náhodou zjevil v jeho životě a periodicky se objevuje i nadále.

Péče v jeho podání byla víkend jednou za 14 dní, kdy jsem se fyzicky ocitla v jeho domácnosti, dovolené o letních prázdninách a Vánoce. A alimenty 500,- v době, kdy jsem věděla i já, že je to hluboce pod jeho finančními možnostmi a navíc, že i takhle ho to a jeho druhou ženu obtěžuje. Takže jsem ve svém dětském mozečku rychle pochopila, že pro něho jsem přítěž z mnoha důvodů. Šlo tam hlavně o nějaké nucené plnění rodičovských povinností. 

A vypadal, že ho to vůbec netrápí. Protože na takové věci jsou přece ženský, chlap to nemusí umět. Chlap se stará o peníze a o to, aby byl frajer.

Říkala jsem si, že sice nemám rodiče, jaké mají jiné děti, co jsem tak útržkovitě zahlédla v okolí, ale aspoň... a zkoušela jsem na tom studeném odchovu najít pozitiva. Snažila jsem se v situaci, jak mi ji dospělí nastavili, přežít a časem se s ní smířila... Tata je v pohodě (teď o něm mluvím víc, protože tu jde o to ponižování žen a to máti nedělala), aspoň se snaží, mezi jeho hlavní pozitiva patří, že hraje na kytaru, má rád zvířata a široký okruh přátel a super smysl pro humor. 

Všimněte si, že jsem si na něm nevážila toho, že se ke mě hezky chová a má mě rád. Je tohle způsob, jakým bych chtěla, aby si mě pamatovala moje dcera?

(Vedle toho máti byla hezká a štíhlá a zručná, nosila dokonalý make-up, uměla malovat a živila se jako kadeřnice. Tohle jsem si myslela, že je nejlepší na mojí "mamince".)

Mým rodičům, i když spolu skoro nemluvili, se shodně dařilo pěstovat ve mě pocit nechtěnosti a bezcennosti. To patří k půvabům vyrůstání v bytě (ne, domov to nebyl, aspoň ne můj) s dospělýma minimálně někde na hraně poruchy osobnosti.

Já tě rád nemám a jestli nezačneš dělat, co ti říkám, něco, co ty nechceš, nebaví tě to a už v nějakých sedmi letech cítíš, že je to degradace na humánní verzi kuchyňského robota, rád tě mít nebudu ani nikdo jiný. Zůstaneš opuštěná a nemilovaná a je to jen a jen tvoje chyba. 

BTW z toho plyne takové to: Když se budu víc snažit, budu dělat, co chtějí, třeba mě začnou mít rádi a konečně budu mít nějakou hodnotu, protože když vás nemají rádi, jste bezcenná. Velmi nebezpečný mindset, to vám povím :)

A doporučím Crappy Childhood Fairy videa: https://www.youtube.com/@CrappyChildhoodFairy

Čekala bych, že když on si ten náš vztah takhle nastavil, dávno v minulosti, že s tím bude smířený. Koneckonců on to tak chtěl. Jenže najednou kolem sebe (buď opravdu najednou nebo já jsem si toho jen všimla) začal kopat jak vzteklý malý děcko, že o něho neprojevuju zájem.

A z velké části v tom cítím to, že ženský přece mají projevovat zájem o muže, já jsem jeho dcera, tudíž podřízená osoba, on je můj otec, nadřízený a z toho postavení automaticky mu plyne nárok na lásku a respekt a vztah, který on nikdy nevytvořil. 

Jenže já v tomhle nejsem moc dobrá herečka. Neuměla jsem to předstírat.

Navíc mi to přišlo nespravedlivé. Prý oprávněně, říká moje terapeutka. Díky bohu za ni. 

A k tomu, si na mě otec v tom smyslu, že na něho tzv. kašlu, stěžoval své sestře. Která se nikdy nerozvedla, má dvě děti, obě dlouho žily s rodiči ve společné domácnosti a která se o ně opravdu starala. A stará doteď. Ve smyslu, že o ně má starost a záleží ji na nich. Naštěstí aspoň ona se mě zastala. Pokusila se mu vysvětlit, že vztah, který má on se mnou a ona se svými dětmi, nemůže vůbec srovnávat. Neřekla bych, že to pochopil. Různýma natruc gestama mě trestal dál. 

Kdokoliv jiný mu byl přednější, jeho neteř i synovec nebo vnuk jeho ženy, než vlastní dcera a to ještě v pořadí, že vždycky všechny osoby mužského pohlaví víc než ty ženské. 

No, prostě být dcera z prvního manželství, muže, který pohrdá ženami, není  žádná hitparáda. Jak moc mi to ublížilo zjišťuju ještě teď, v druhé polovině života a je otázka, jestli budu mít dost času se s tím vyrovnat nebo se svého happyendu ani nedožiju...

A tohle všechno jsem měla zarámované moudry o tom, jak až budu velká, tak se vdám, musím se naučit vařit, abych nezůstala sama a oblíbené narážky starších mužských příbuzných na moji osobu: ty seš moc samostatná, to si nikoho nenajdeš. Ideálem je být obětavou posluhovačkou, čímž si vydobydete a zasloužíte lásku a pozornost muže. Což je nejvíc, co může holka od života chtít. A to teda nedělám moc dobře, když říkám, že nevařím.

Na co naopak jsem byla pyšná, jako by mi dali hned tři metály myšího kožíšku naráz, když děda řekl svému kamarádovi, že jsem super, že jsem se měla narodit jako kluk. To jsem snad ještě ani nechodila so školy, ale pamatuju si to, jako by to bylo včera. Ó bože, jak moc já chtěla být kluk. Protože ženský jsou přece na vaření a na hovno. Pokud teda nevypadají hezky, to můžou být ještě na ozdobu.

Víte, co mi na tom přijde neskutečný? Ne jen tady, ale hrozně často na sockách? Jak někdo naprosto sebejistě shazuje cizí životní zkušenost, protože se neshoduje s jeho. Jako jo, vypadá u toho jako ignorant, jenže těch ignorantů se obvykle seběhne na jedno místo tlupa. Hrozně často se to u "feministických" témat stává chlapům. Musí přece ženským vysvětlit, co zažívají a že to doteď chápaly úplně blbě...

No, a pak tam máme taky takový ty pick me grl... Já už se do toho asi nebudu ani dál pouštět :)))

pátek 14. února 2025

LOVE - ISM by Jul (8.) Valentýnský speciál!

 


Nemůžu si pomoct, ale připomíná mi to slova klasika: 

Láska je nemoc, která brzdí tvou kariéru a nutí tě rozhazovat peníze. Mechanismus, jenž vynalezli bankéři, aby nás donutili přečerpat účet."

"Rimmere, láska jee ..., láska je to, čím se lišíme od zvířat." 

"Né, Listere, od zvířat se lišíme tím, že nepoužíváme jazyk k čištění genitálií."

No, a já si myslím, že všichni mají pravdu. Co bych to byla za sběratelku srdíček, kdybych nevěřila na lásku?! Láska je. LOVE IS. Jenom možná ne tam, kde nám říkali, že ji máme hledat. 


<3

Valentýnský speciál feat. Red Dwarf & skvělé Duo docentky



LOVE - ISM by Jul (7.)






Valentýn v Brně a na Priglu <3

 

úterý 11. února 2025

Jaroslav Hutka (1996)

 "Dvorky jsem napsal na podzim 1976 a první verzi jsem měl hotovou za devět dní. Neměl jsem v plánu psát knížku. Řešil jsem v té chvíli jiný problém. Šlo mi o písničky a zpívání. Žil jsem několik týdnů v malém dřevěném zahradním domečku nedaleko Loun na břehu říčky Ohře a přemýšlel, jak dál. (...) Byl jsem svobodný, ale vyžadovalo to taktiku, která mi najednou začala připadat pokrytecká. Nevím, jestli to bylo z psychického vyčerpání, z potřeby morální čistoty a nebo vlivem mých nových disidentských přátel, ale začal jsem si přát konflikt se státní mocí. Ale k tomu bylo třeba se rozhodnout a přijmout rizika, která to ponese. Na podzim roku 1976 šlo ještě couvnout, trochu se přikrčit, být obezřetnější a vlastně dále pokračovat v tomtéž, za co bych se také nemusel stydět. Šlo mi o rozhodnutí, zda se konfrontaci s mocí dále vyhýbat a nebo ji vyvolat. Udělal jsem si pár týdnů na přemýšlení, odjel k Ohři a nechal si domluvený jediný termín, a to byly narozeniny spisovatele Ivana Klímy. Deset dní před těmi narozeninami mě napadlo, že bych mu mohl dát, když je ten spisovatel, k narozeninám knížku, kterou napíšu. (...) Když bych neměl hlubší vnitřní důvod, tak bych samozřejmě žádnou knížku nepsal. Důvod tu ale byl. Moje rozhodování, jak dál. V noci, deset dní před narozeninami, jsem natočil papír do psacího stroje a napsal první větu. Vlastně pro tu chvíli úsměvně realistickou: Je noc. Asi hodinu jsem se nehnul z místa, protože jsem v sobě hledal toho, kdo to říká. Že to bude monolog mi bylo jasné, pouze jsem nevěděl čí monolog. A pak se mi asi po hodince vynořila představa osmnáctiletého chlapce, který se musí rozhodnout, jak se svým životem v této době naloží. A skrze postavu tohoto chlapce jsem si začal dělat pořádek v sobě. Kniha začala růst. Každou noc jsem napsal asi patnáct stran a vyloupnul se z toho příběh, na jehož konci muselo dojít k rozhodnutí a poslední tři dny psaní jsem byl už velmi napnutý, protože stále mi ještě nebylo jasné, jak se tento chlapec v knize rozhodne, teda jak se vlastně rozhodnu já. (...)

Dopsal jsem, zabalil  originál - v tu dobu jsem psal vše s kopiemi, které jsem různě schovával - a odjel na narozeniny Ivana Klímy. Předal jsem mu knížku a byla to úleva a bylo mi jasno. Takhle začala tedy moje poslední sezóna před emigrací, která ze všech mých sezón byla nejpěknější. Že budu nakonec dotlačen k emigraci mě v té chvíli nenapadlo ani v náznaku."

https://www.databazeknih.cz/knihy/dvorky-plechovka-311654

sobota 1. února 2025

LOVE - ISM by Jul (6.)

 




Jáno Sedal (aka Žanek Sedalůj z Olteca) zemřel. Velmi smutná zpráva pro velmi mnoho lidí. Odpočívej v pokoji 🥀

HaDivadlo v Alfa pasáži



čtvrtek 23. ledna 2025

Mind Your Mind

 Blue Monday jsme přežili, ale stejně! Pozor na hlavu... Aneb jestli čekáte na znamení, this is it a připomíná nám, že duševní zdraví je důležité a proto buďme na sebe hodní:



#Brno

neděle 12. ledna 2025

APSS & ČSÚ: Kolik dobra je v Česku?

 Asociace poskytovatelů sociálních služeb zveřejnila blog s výsledky výzkumu Českého statistického úřadu o stavu dobrovolnictví v ČR, v roce 2023. A teď to na svým blogu přesdílím já, protože si myslím, že by to nemělo zapadnout:

Kolik dobra je v Česku?

Sama jsem dobrovolnice v Prahu JM a Nadaci Veronica, což je pro mě zdrojem nevšedních zážitků a praxe navíc. "Nevšedních" píšu jako osoba pracující v nezisku s klienty s autismem, toho si laskavě povšimněte :)

V minulosti jsem x let pomáhala v Podaných rukách jako dobrovolnice v terénu, ve výměnném injekčním programu a s přáteli jsme měli vlastní organizaci zabývající se harm reduction na tanečních parties a festivalech. 

Za a) to pro mě byla docela zajímavá škola a za b) jsem se hodně setkávála v okolí s údivem, že se mi chce "pracovat zadarmo". Motivace dobrovolníků je samo o sobě zajímavé téma. Nicméně mám pocit, že tohle se v průběhu času změnilo, to nepochopení, proč by někdo měl chtít dělat něco jen tak. 

Co vy, chodíte se takhle taky někam realizovat?

You Dream We Run 2024 s Práh JM



Factsheet na webu ČSU

Anotace: 

Analýza poskytuje informace o zapojení obyvatel ČR do dobrovolnických činností. Kromě základního rozčlenění dobrovolníků podle věku, vzdělání a ekonomické aktivity obsahuje text například přehled dobrovolníků dle klasifikace zaměstnání CZ-ISCO, nejčastěji prováděné dobrovolnické činnosti a také informace o organizovaném a neorganizovaném dobrovolnictví.

pondělí 6. ledna 2025

Markéta Lukášková: InTyMně

 "Lidi se mě pak často ptali, jak se to vlastně dělá, když se píše kniha. Čím se začne, jak se to vymejšlí a jak to jde, popsat tolik stránek. Já jim na to neumím odpovědět. Je to nějakej tok myšlenek v mojí hlavě, flow, jak se říká, prostě přenáším na monitor něco, co ve mě je, nemusím nad tím přemýšlet, občas se zarazím, když hledám správný slovo nebo trochu přepíšu delší větu, jako je třeba zrovna tahle. Ale je to pro mě obecně přirozenější způsob vyjadřování než mluvení. Když píšu, cítím se svá, upřímná, přirozená, opravdová, ryzí. Nemusím se přetvařovat, pózovat, hrát roli. Je to pro mě uvolňující a osvobozující a dává to mýmu životu smysl. 

Píšu hlavně proto, že mám špatný svědomí, když to nedělám. Jakmile nemám rozepsanou knihu, prožívám podivnej absťák, něco mi chybí, nemám se kde realizovat, nic nevytvářím. Když tu knihu píšu, je to pro mě osina v zadku, já to svým způsobem nenávidím a chci to mít z krku, ale když se to stane, tak mám v životě najednou podivný prázdno. Myslím, že už bez toho nikdy nebudu moct bejt. Spousta lidí si myslí, že spisovatel musí bejt zároveň grafoman, ale tak to vůbec není. Nemusí ve vás dřímat nutkání psát sáhodlouhý texty. Musíte mít pocit, že nic vám nejde líp než psaní." (str.171)