Tímto navážu na minulý příspěvek.
Pod videem - rozhovorem s jakousi mladou ženou, která ale velmi fundovaně mluvila o současné krizi bydlení, se vyrojila spousta až nenávistných komentářů. Samozřejmě, mladá hezká holka, která ví, o čem mluví, to je pro některé mozkové giganty jak červený hadr na býka. (Plus trollové a boti, of course.)
Objevovaly se názory od "vypadá blbě" (WTF, mimochodem máte vy někteří vůbec doma zrcadlo?!) po "neví, o čem mluví" a "mladí by chtěli všechno zadarmo".
V tomto duchu to komentoval i známý, starší muž, o jehož situaci náhodou něco tuším...
Jeho vrstevníci buď stavěli za komančů svépomocí, za spolupráce s rodinou a zhusta z nakradeného materiálu. Naší generaci rodiče ani nepohlídají děti, natož aby nám pomáhali na stavbě.
( -"No ale naši rodiče měli víc volného času!" - "OK, tak ale aspoň držte hubu!")
Nebo koupili byt řádově za 40+ měsíčních platů. Zatímco my ho můžeme koupit, jak jsem s odkazem na Deloitte dala minule, za 180+ měsíčních platů.
( - "No, ale to byla jiná situace!" -"OK, tak ale aspoň držte hubu!")
Takže kdo tady co chce zadarmo a kdo je fňukna? A sorry, pokud zároveň i aktuálně probíráte starobní důchod, fakt můžete tak akorát držet pysk a ne nadávat na mladší...
Známému jsem to okomentovala, že oba víme, že jeho komentář byl přinejmenším trochu pokrytecký a začali jsme se o krizi bydlení bavit v inboxu.
A on napsal věc, která mi vyrazila dech.
Nejdřív si pojďme říct, že za minulého režimu pořídil bydlení za náklady rovnající se zlomku dnešních (přepočítané na ony měsíční platy) a navíc zdědil byt po matce, který pronajímá. A s tímto chodí do diskusí psát lidem, co jsou kvůli nájemnímu bydlení odsouzení k chudobě, že by toho chtěli moc a stejně s tím nejde nic dělat a vůbec (slečna btw věděla co).
Známý nicméně napsal, že to měl taky těžké, protože byl samoživitel se dvěma dětmi a měl dvě práce, aby měli vlastní bydlení...
Což reálně znamená, že JEHO ŽENA BYLA DOMA S DĚTMI A ON BYL JEDINÝ EKONOMICKY AKTIVNÍ ČLEN RODINY. Jediný živitel = samo živitel. Vlastně to zní logicky. Akorát že vůbec.
TVL on si žije v takové bavlnce, že je schopný říct, že byl v těžké situaci, když v domácnosti byly dvě dospělé osoby, kdy jedna pečovala o děti a vykonávala neplacenou práci a on si chodil kliďo do dvou prací, protože o děcka měl postaraný.
Sorry, ale největší fuck up samoživitelství je právě to, že na všechno spojené s domácností, včetně příjmu a péči o závislé členy, jste sami. Že vám nikdo neuleví a nemáte ani ten luxus, když vám nestačí jedna výplata, že si můžete obstarat druhou. Protože nemůžete, protože den má jen 24 hodin, školka otevřeno 7 hodin a vy musíte kurva dělat všechno. To je pointa.
Hádejte, kdo nachystá večeři, když se po pracovním dni vracím domů, mně? Kdo se mi postará o dceru?
Už od toho rozhovoru uběhlo pár týdnů a já jsem vlastně furt ještě v šoku. Jako napsala jsem mu, že skuteční samoživitelé to mají jinak. Ale stejně se z toho nemůžu vzpamatovat.
Hlavně mají ti lidi nějakou sebereflexi? Já už fakt nevím.
Žádné komentáře:
Okomentovat